ÖMBF                      
TÄVLINGSPROGRAM säsongen 2016/2017
Senast uppdaterat: 2016-12-14    
     
JULI-AUGUSTI 2016    
Fr-Lö 29-30 jul   SBF; SM Par Veteran, final     Örebro  
Sö-Må 31-01 aug   SBF; SM Par Dam, final     Örebro  
Må-Ti 01-02   SBF; SM Par Nybörjarträffen, final   Örebro  
Ti 02     SBF; SM Par Mixed, Sista Dansen   Örebro  
Ti-To 02-04   SBF; SM Lag Veteran, kval och slutspel     Örebro  
On-To 03-04   SBF; SM Par Mixed, final     Örebro  
To 04     SBF; SM Par Open, Sista Chansen     Örebro  
Fr 05     SBF; SM Par Open, semifinal     Örebro  
Lö-Sö 06-07   SBF; SM Par Open, final     Örebro  
Ti 23+30 R Filbyter Bridge; Sensommarsilver    Linköping  
Lö 27     SBF; Allsvenskan div 2 och 3, rond 1-3   Flera orter  
Lö-Sö 27-28   SBF; Allsvenskan Elitserien, rond 1-5   Göteborg, Stockholm  
     
SEPTEMBER       
Må 01   R ÖMBF-rallyt; sista dag att anmäla heat  
Fr-Sö 02-04   SBF; Distriktsträff     Örebro  
To 08+15     Motala BA; DM Par Veteran, klubbkval   Motala  
Lö-Sö 10-11   SBF; SM Par Junior, Final     Varberg  
Lö 10   R ÖMBF; Årsmöte med partävling (hcp och utan hcp)   Linköping  
Sö 11     Motala BA; Board-a-match     Motala  
Fr 16     ÖMBF; Sista datum att anmäla kvalheat i DM Lag    
Fr 16     ÖMBF; Sista datum att anmäla kvalheat i DM Par Mixed, Open och Veteran   
Fr 16     ÖMBF; Allsvenskan div 4; sista anmälningsdag  
Lö 17     SBF; Allsvenskan div 3, rond 4-6    
Lö-Sö 24-25   SBF; Allsvenskan div 2, rond 4-7   Flera orter  
       
OKTOBER        
Lö 01   R Åtvidabergs BS: Kopparvalsen   Åtvidaberg  
On 05+12     Filbyter Bridge; DM Par Veteran, klubbkval   Linköping  
Sö 09   R Norrköpingsbridgen; Christinas Minne   Norrköping  
Lö 15     ÖMBF; Allsvenskan div 4; centraldag 1    
Må 17     Nyköpings BS; DM Par Mixed, klubbkval   Nyköping  
Ti 18+25     Filbyter Bridge; DM Par Mixed, klubbkval   Linköping  
Fr-Sö 21-23   SBF; Allsvenskan Elitserien, rond 6-11   Örebro  
Lö 22     SBF; Allsvenskan div 3, rond 7-9   Flera orter  
Sö 23     Motala BA; Board-a-match     Motala  
Lö 29     ÖMBF; TL-utbildning steg 1      
Lö-Sö 29-30   SBF; Allsvenskan div 2, rond 8-11   Flera orter  
Må 31   Gnesta BK; DM Par Veteran, klubbkval   Gnesta  
         
NOVEMBER        
To-Sö 10-13   SBF; Svenska Cupen, slutspel   Uppsala  
To 10+17     Motala BA; DM Par Mixed, klubbkval   Motala  
Lö 12     Överums BK; Tjustmästerskapet  
Må 14     Nyköpings BS; DM Par Veteran, klubbkval   Nyköping  
Ti 15+22     Norrköpingsbridgen; DM Par Mixed, klubbkval   Norrköping  
Lö 19     ÖMBF; Allsvenskan div 4; centraldag 2    
Ti 22+29     Filbyter Bridge; DM Par Open, klubbkval   Linköping  
Ti 29     Västerviks BK; DM Par Veteran, klubbkval   Västervik  
         
DECEMBER        
Sö 04   R Motala BA; Board-a-match     Motala  
Ti 06+13     Norrköpingsbridgen; DM Par Veteran, klubbkval     Norrköping  
Må 26   R Filbyter Bridge; Annandagssilvret     Linköping  
         
jan-17      
Fr 06   R Kisa BS; Trettonbridgen   Kisa  
On 11     Kisa BS; DM Par Veteran, klubbkval   Kisa  
To 12+19     Motala BA; DM Par Open, klubbkval   Motala  
Lö-Sö 14-15   SBF; TL-seminarium Steg 2-3   Örebro  
Lö 21     ÖMBF; DM Lag; Semifinal   Flera orter  
Fr-Sö 27-29   Filbyter Bridge; Vinterspelen klubbspelare och mindre rutinerade   Ronneby Brunn  
Må 30 jan+06 feb   Gnesta BK; DM Par Open, klubbkval   Gnesta  
Ti 31 jan+07 feb   Norrköpingsbridgen; DM Par Open, klubbkval   Norrköping  
       
FEBRUARI        
Lö 04     Stigtomta BK; Stigtomtamixeden   Stigtomta  
Må 06+13     Nyköpings BS;  DM Par Open, klubbkval   Nyköping  
On 08     Kisa BS; DM Par Open, klubbkval   Kisa  
Lö 11     ÖMBF; DM Lag; A-Final, rond 1-3   Linköping  
Lö 11     ÖMBF; DM Lag; B-Final   Norrköping  
Lö-Sö 18-19   ÖMBF; TL-utbildning Steg 2    
Sö 26     ÖMBF; DM Par Veteran; Final   Norrköping  
     
MARS        
Lö-Sö 04-05   ÖMBF; DM Lag; A-Final, rond 4-9   Yxnerum Hotel & Conference  
Lö 18     ÖMBF; DM Par Mixed; Final     Linköping   
       
APRIL        
Lö 01-Må 24   SBF; Spelperiod för Nybörjarträffen  
Sö 02     ÖMBF; DM Par Dam; Final   Norrköping  
Lö-Sö 08-09   SBF; SM Lag, Semifinal   Flera orter  
Lö 22     ÖMBF; DM Par Open; Final     Linköping  
Må-Sö 11-24   SBF; Nybörjarträffen    
       
MAJ        
Lö 13   R ÖMBF; 70-årsjubileum med silvertävling   Linköping  
Lö-Sö 20-21   SBF; SM Lag Junior, Final  
Lö 20   R Överums BK; Överumssilvret (rallyavslutning)   Överum  
To-Sö 25-28   SBF; SM Lag Open, Final   Örebro